„Solidarni w rozwoju – aktywni dla rozwoju” | 12-13 września 2022 r. 

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku 

 

Społeczeństwo – solidarność – rozwój – wspólnota – demokracja w czasach permanentnego kryzysu to hasła tegorocznego kongresu “Solidarni w rozwoju-Aktywni na rzecz rozwoju”, który odbędzie się w dniach 12-13 września 2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Czy aktywność obywatelska jest dla nas rezerwuarem demokratycznego działania? Czy i czego nauczyły nas dotychczasowe kolektywne doświadczenia pomagania? Czego nauczyła nas pandemia, a czego obecny kryzys uchodźczy? Czy i jak zarządzać aktywnością obywatelską? Czego nauczyła samorząd? W jaki sposób budujemy polski i europejski kapitał wspólnotowy? Podstawowym pytaniem o demokrację, staje się, pytanie o kondycję, w jakiej znajdujemy się jako społeczeństwo, a także pytanie, w jaki sposób w demokracji uczestniczymy. Celem kongresu jest zatem wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych. 

Do konferencji pozostało

  • Dni

  • Godzin(y)

  • Minut(y)

  • Sekund(y)

Miejsce Konferencji

ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. Stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. A wreszcie przestrzeń publiczną, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji: strefę praktykowania solidarności i obywatelskości.

Fot. Grzegorz Mehring

Europejskie Centrum Solidarności